Su Arıtma Cihazı Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Su Arıtma Cihazı Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Su arıtma cihazlarında filtrelerin çeşitli periyotlarda değiştirilmesi gerekir. Ters Osmoz ön filtresi, Ters Osmos su arıtma cihazının dışına monte edilir ve ideal olarak her 3-4 ayda bir değiştirilmelidir. Arıtılan suyun kalitesine ve miktarına bağlı olarak değiştirme aralığı daha kısa veya daha uzun olabilir.

Tortu Filtresi ve Karbon Filtresini içeren diğer ön filtreler, ne kadar suyu arıttığınıza ve giriş suyunun ne kadar iyi veya kötü olduğuna bağlı olarak her 6-12 ayda bir değiştirilmelidir. Ancak, bu sadece bir ortalamadır ve onları değiştirmek için tam zamanı elde etmek için filtrelere ayrı ayrı bakmamız gerekir.


Tortu Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Tortu Filtresi, sudaki tortu ve kiri temizlemek için tasarlanmıştır, böylece karbon filtreniz ve Ters Osmos membranınız erken tıkanmaz.

Her evin giriş suyunda farklı miktarda tortu olabilir, bu nedenle sizin için ne kadar sürmesi gerektiğini size söyleyecek "herkese uyan tek bir çözüm" cevabı yoktur.

Membrana girerken basıncın olabildiğince yüksek tutulması önemlidir ve tortu filtresi yüksek bir fiyata mal olmaz, bu nedenle Tortu Filtresinin her zaman zamanında değiştirilmesi önerilir. Tortu filtresi zamanında değiştirilmezse, kir Ters Osmos membranına ulaşır ve membran tıkanır, bu da Ters Osmos Membranın verimini ve ömrünü azaltır.

Tortu Filtrenizin bakımını doğru yaparsanız, Karbon Filtre ve Ters Osmos Membranı uzun süre dayanmalıdır. Tortu Filtresinin yılda en az bir kez değiştirilmesi tavsiye edilir.


Karbon Filtre Ne Zaman Değiştirilir?

Tortu Filtresinden gelen su, klor ve diğer organik kirleticileri ortadan kaldıran, aktif karbon filtresi olarak da bilinen karbon filtreden geçer. Karbon filtre aynı zamanda sudan gelen kötü koku ve hoş olmayan tadı da filtreler.

Sudaki klor, Ters Osmos membranının ömrünü de olumsuz etkiler. Aktif karbon filtre, Klor ve diğer organik safsızlıkları emer ve böylece Ters Osmos membranının ömrünü uzatır. Bu nedenle, Ters Osmos membranın ömrünü uzatmak ve arıtılmış sudaki kötü koku ve kötü tadı önlemek için Karbon filtrenin düzenli aralıklarla değiştirilmesi çok önemlidir. Karbon filtrenizi yılda en az bir kez değiştirmenizi öneririz.


Ters Osmos Membranı Ne Zaman Değiştirilir?

Ters Osmos Membran, herhangi bir Ters Osmos su arıtma cihazının en hayati parçasıdır. Ters Osmos Membran aslında tüm işi yapan filtredir, Tortu Filtresi ve Karbon filtresi sadece ters Osmos membranı için suyu hazırlayarak zarar görmez.

Tortu ve karbon filtrelerine iyi bakarsanız ve bunları gerekli aralıklarla değiştirirseniz, Ters Osmos membranının yalnızca 4.000 ila 6.000 litre su arıtıldıktan sonra değiştirilmesi gerekir.

Ters Osmos membranı, giriş suyunun TDS'sine bağlı olarak erken ölebilir veya daha uzun süre dayanabilir. Ters Osmos membranının değiştirilmesi, su tüketimine, giriş suyunun kalitesine ve tortu filtresi ve karbon filtresinin verimliliğine bağlı olacaktır.

Tipik olarak, Ters Osmos Membranları yaklaşık 2-3 yıl dayanır, ancak bunların 5 yıl kadar sürdüğü de görülebilir. Gerçekten sert suyunuz varsa veya membranı asla yıkamazsanız, Ters Osmos membranınız daha erken ölebilir.


TDS Ölçümleri

Ters Osmos membranınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini bilmenin en iyi yolu, arıtılmış suyun TDS seviyesini kontrol etmektir. TDS seviyesini bulmak için bir TDS ölçüm cihazına ihtiyacınız olacak. Halihazırda bir tane yoksa, sudaki TDS'yi kolayca bulmak için dijital bir TDS ölçüm cihazı satın almanızı öneririz.

TDS tırmanmaya başladığında Ters Osmos membranınızın kötüleşmeye başladığını bileceksiniz. Bu genellikle aniden meydana gelebilir, çünkü Ters Osmos membranını her 2-3 yılda bir değiştirilmelidir.

Lütfen Dikkat: Giriş suyu çok sertse veya yüksek TDS'ye sahipse, Ters Osmos membranının daha sık değiştirilmesi gerekebilir. Her zaman Ters Osmos arıtıcınızın özelliklerini veya en doğru şekilde Ters Osmos membranınızın özelliklerini kontrol etmelisiniz. Örneğin, Ters Osmos membranı 1500 ppm TDS'ye kadar saflaştırma yeteneğine sahipse, 1500 ppm TDS'den daha yüksek olan giriş suyunu saflaştırmak ömrünü kısaltacaktır.

 

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.